Kredyt gotówkowy z poręczycielem – cenne wskazówki i informacje

Negatywna historia kredytowa, nieodpowiednia umowa, niskie dochody lub zbyt dużo posiadanych zobowiązań są przeszkodami do uzyskania kredytu w banku. Często, mimo łagodniejszych warunków, również w firmach pożyczkowych można spotkać się z odmową. Czy taki klient naprawdę pozostawiony jest sam sobie? Oczywiście, że nie! Nieliczne instytucje pozabankowe oferują zobowiązania osobom zadłużonym, jednak wyłącznie za poręczeniem.

Poręczenie umożliwia uzyskanie wysokich kwot

Wielu konsumentów spotyka się z odrzuceniem wniosku o przyznanie pożyczki ze względu na niską zdolność kredytową. Informacjami zawartymi w BIK czy KRD sugerują się nie tylko banki, ale również niektóre firmy pożyczkowe. Chcąc zaciągnąć niewielkie zobowiązanie w formie chwilówki czy pożyczki ratalnej, wnioskujący może wskazać wyłącznie wysokość dochodów w specjalnym oświadczeniu. Jeśli chciałby uzyskać większą sumę, opiewającą na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, poręczyciel będzie niezbędny.

Kryteria, które musi spełnić poręczyciel

W przypadku kredytu gotówkowego z poręczycielem wymagania zaostrzają się szczególnie w kierunku poręczyciela. W całej procedurze jest on niezwykle ważny, pełni bowiem dwie funkcje:

  • poświadcza o solidności wnioskującego
  • stanowi zabezpieczenie, gdyby kredytobiorca zaniechał spłacania zobowiązania – art. 876 Kodeksu cywilnego ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.1

Z tego powodu poręczyciel musi mieć odpowiednio dobrą zdolność kredytową. Niektóre firmy pożyczkowe stawiają jako warunek posiadanie przez poręczyciela nieruchomości na własność. Istotne, by poręczyciel był pełnoletni i miał nie więcej niż 75 lat. Musi mieszkać na terenie Polski i nie może być w stanie upadłości konsumenckiej.

1https://www.arslege.pl/istota-umowy-poreczenia/k9/a6399/