Pożyczki pozabankowe – czym są?

pożyczki pozabankowe i ich przyznawalność

Oprócz banków, pożyczki udzielane są również przez firmy pożyczkowe nazywane inaczej parabankami. Do tej pory kojarzone były wyłącznie z ryzykiem, jednak zaostrzenie przepisów prawnych regulujących działalność instytucji pozabankowych sprawia, że stają się one często korzystniejsze dla klientów, niż oferty banków.

Pożyczka pozabankowa udzielana jest przez firmy pożyczkowe

Instytucje tego typy zazwyczaj oferują mniejsze sumy, choć zdarzają się wyjątki, kiedy pożyczkobiorca może uzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych. Pożyczki pozabankowe dzielą się na krótko- i długoterminowe. Ich największą zaletą jest dostępność. Parabanki, nawet te z najwyższej półki jak choćby gotowkanajuz.pl mają mniejsze wymagania wobec klientów niż instytucje bankowe, dzięki czemu są chętniej wybierane. Minusem jest większy koszt pożyczki, szczególnie w skali roku. Mało kto zwraca uwagę, jak wysokie jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, kiedy wybiera pożyczkę pozabankową na bardzo krótki termin. Taki stan rzeczy jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla firmy pożyczkowej. Łatwa dostępność równa się większe ryzyko nieuczciwych klientów.

Jak uzyskać pożyczkę pozabankową?

W wielu przypadkach proces ten jest niezwykle łatwy. Do wyboru klient ma chwilówki, które zaciągane są na niewielkie kwoty na okres maksymalnie 60 dni, a także pożyczki pozabankowe, czyli płacone w comiesięcznych ratach. W przypadku tych dwóch pozytywne rozpatrzenie wniosku następuję niezwykle szybko. Formularz złożony online często nie wymaga wielu formalności. Niektóre instytucje pozabankowe nie wymagają nawet zaświadczenia o dochodach, a pieniądze pojawiają się na rachunku pożyczkobiorcy jeszcze tego samego dnia. Zazwyczaj konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Oprócz dwóch wyżej wymienionych, parabank oferują również pożyczki hipoteczne pod zastaw nieruchomości oraz pożyczki pozabankowe pod zastaw ruchomości. Jeśli pożyczkodawca nie wywiąże się z umowy, a więc nie będzie płacił rat w terminie, zarówno nieruchomości jak i ruchomości stają się własnością wierzyciela.