Pożyczki pozabankowe z gwarantem – kto może poręczyć?

pożyczki pozabankowe

Korzystanie z ofert firm pożyczkowych jest bezpieczne i często korzystniejsze niż w banku. Wiele ofert posiada niezwykle atrakcyjne oprocentowanie, a maksymalne koszty pozaodsetkowe regulowane są przez prawo, nie ma więc obaw, że będą wynosiły tyle lub więcej niż sama kwota zobowiązania. Pożyczki pozabankowe z poręczycielem to szansa na uzyskanie potrzebnej gotówki mimo słabej zdolności kredytowej, zadłużenia czy negatywnej historii.

Poręczyciel – jakie wymagania musi spełnić?

Gwarantem pożyczki pozabankowej może zostać zarówno ktoś z rodziny, jak i osoba nie powiązana więzami krwi, ale znająca pożyczkobiorcę. Każda firma pożyczkowa kieruje się indywidualnym regulaminem i stworzonymi kryteriami, jednak uśredniając, poręczyciel powinien:

  • mieć od 18 do 75 lat, choć często minimalny wiek to 20, a nawet 25 lat
  • mieć obywatelstwo polskie i zamieszkiwać na terenie Polski
  • posiadać nieruchomość na własność lub mieć dobrą zdolność kredytową
  • nie być w stanie upadłości konsumenckiej, nie może również toczyć się powstępowanie w tej sprawie wobec niego.

Dlaczego firmy pożyczkowe wymagają gwaranta?

Pożyczki pozabankowe z gwarantem pozwalają firmom pożyczkowym udzielić zobowiązania tym konsumentom, którym inne instytucje finansowe odmówiły ze względu na negatywną historię kredytową lub zadłużenia. Jednak, by rozwiązanie to było bezpieczne również dla firmy pożyczkowej, korzysta ona z formy zabezpieczenia, jaką jest właśnie poręczyciel. Art. 876 Kodeksu cywilnego ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. jasno wskazuje, że:

przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”.1

Jak przekonać do poręczenia?

Poręczenie wiąże się z ogromnym ryzykiem, na które nie każdy chce się zgodzić. Oprócz obaw o konieczność spłacania nieswojego zobowiązania, powstaje również problem z zaniżeniem zdolności i uzyskaniem kredytu dla siebie. Dlatego warto poręczycielowi zapewnić coś więcej, niż tylko obietnicę. Dobrym sposobem jest spisanie umowy, w której pożyczkobiorca zastawia samochód lub nieruchomość na wypadek niespłacania zobowiązania.

1https://www.arslege.pl/istota-umowy-poreczenia/k9/a6399/